A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Gambie - Diskuze

Původní dotaz

Základní fakta o Gambii

11.02.2012 20:59:08 | ja-hoda
ja-hoda
Na základě několika dotazů pod fotogalerií a v SZ reaguji a zakládám tohle téma. Mohli bychom se tu držet dopravy, cestovek, peněz, očkování, podnebí, letovisek...........toho, co vás v souvislosti s případnou cestou do Gambie napadne......
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
ja-hoda 11.02.2012 19:59
Základní fakta o Gambii  

Na základě několika dotazů pod fotogalerií a v SZ reaguji a zakládám tohle téma. Mohli bychom se tu držet dopravy, cestovek, peněz, očkování, podnebí, letovisek...........toho, co vás v souvislosti s případnou cestou do Gambie napadne......

january 12.02.2012 19:50
Re: Základní fakta o Gambii  

Jahoda, dívala jsem se na cestovky tady i jinde. Nejlevnější jsou německé - letenky jsou možné cca 13tis Kč a ještě od čr hranice jede vlak zdarma do místa letiště. Opravdu pěkná destinace <3 Doufám, že ti Němci jí rychle "nepokazí". O:-)
Jen, co všude doporučují, je očkování proti všemu - měli jste je? Určitě jsi to psala v cestopisech, ale to víš, diskuze je přehlednější.
Otázka - za kolik na noc si můžeš najít penzion/ levný hotel?
A kolik zaplatíš za normální oběd? Pls, můžeš v převodu na Kč?
Nechci tě otravovat, jen pokud budeš mít čas a chuť, díky :-)

admin2 12.02.2012 21:14
admin  

Damy, dobry vecer, diky za vase prispevky:) myslite, ze bych vas mohla poprosit, pokud zde date dohromady nejaka ta zakladni fakta, o jejich pridani do clanku zde na wikipedii? Zatim tu nemame zadny obsah, a to je skoda. Diky moc za vas pripadny cas:)

jahoda nepřihl.
12.02.2012 22:41 89.103.156.***
Re: admin  

January - něco jsem asi v cestopisech popsala.......
k tomu na co se ptáš - Já jsem dala za poukaz pro jednoho za 8nocí se snídaní necelých 15000,- Kč, včetně letenky s EasyJetem do Anglie a zpět. Bylo to přes jednoho známého. Kolik stojí samotný pokoj na hotelu, to nevím, ale určitě jsou nejlepší ceny z Anglie a taky je tam Angličanů daleko nejvíc. Je to bývalá jejich kolonie a tak to tam mají asi spádovější a není to pro ně exotika tak veliká jako pro třeba Němce. Let z Anglie do Banjulu trvá kolem 5-6 hodin. S easyjetem jsem se přepravovala poprvé. Mají dost striktní a zvláštní podmínky. Jedeš s nima jako tramvají - nenafasuješ místo k sezení, sedáš si jak příjdeš a myslím že nedostaneš ani vodu, ale koupit si ji můžeš.....palubní prodej pochopitelně probíhá. Můžeš mít zavazadlo k odbavení vážící pouze 12kg, ale palubní zavazadlo může vážit neomezeně!!!!! jen musí splňovat běžné rozměry - musí se vejít do tý ohrádky u odbavení.....můžeš mít třeba minikufřík plnej kamení. Nechápu to, ale tak to je. U odbavovaného zavazadla každé kilo navíc 10 liber....
Pěkná cvokárna, myslím.
Jinak vím ještě cenu dokupované klimatizace - také 10liber noc.
O hospodách už toho vím víc. Většina hospůdek nabízí spíš klasická jídla pro turisty, na echt gambijské speciality narazíš omezeně a musím říct, že jsme je ani nevyhledávali. Já jsem "ujížděla" na rybách a krevetách a to se tam opravdu nedá přežrat. Ceny v jídelácích jsou cca od 100 do 400 dalasů. jeden dalasi je v souš. době asi šedesát halířů. Je tam spousta různých cizích kuchyní a já zase musím zmínit tu libanonskou. Sice to není jaksi s místním koloritem, ale neskutečná ochota, výběr, čistota - personálu i veškerého okolí. Jen mi bylo líto, že ji vůbec neznám a tím pádem jsem nevěděla, co názvy jídel znamenají. Budu muset poštudovat, protože jsme ochutnávali jednu lahůdku za druhou a napříště chci být obeznámená... ;-)
Z místních specialit jsem zaznamenala jen jakési Kuře Yassa, což jsou kuřecí kousky s nějakou cibulovou omáčkou a vím to jen proto, že ochutnávku připravovali během dne u plážové restaurace a pak jsem to ještě několikrát viděla napsané v jídelních lístcích........ale neochutnala :-( :-( :-( :-( Ke všemu nabízejí pouze rýži nebo hranolky a samozřejmě spoustu zeleniny. Pitíčka jsou různá, záleží na výběru. Já jsem vinař a celkem jsem si užila. Vína nejčastěji jihoafrická, pěkná sedma 300-400dalasis. S rozlívanými už to bylo slabší, ale jak kdy. Pivo všudepřítomné je Jul-Brew s kolibříkem na vinětě. Já to neumím ocenit ale prý slabší a žízeň zahánějící mok. To stálo kolem 30-40dalasis. Viděli jsmei Heineken a pili Guiness - ten byl za 80dalasis. Kořala je dovážená a drahá. Zkalkulovanou ji mají jen na 2,5cl - J.Walker cca 70dalasis. Jenže to je to co se píše na nápojácích.....při placení to funguje nějak jinak :-D :-D :-D Dopoledne v báru, 3kafe, 3vody, dvě dvojky vína, nějaká cola........účet cca 500....večer v báru - 5 dvojek, 3panáky, 3 vody, 2kafe, 2Guiness nějaká cola - 900 dalasis.....Prakticky pokaždé jsme platili jinak, ale přiznávám, že jsme při placení nápoják nesjížděli a bavili jsme se :-D :-D :-D tak už je to dlouhý, mohla bych psát jako kniha, ale to je pak spíš kontraproduktivní.....snad jsem v kostce odpověděla

jahoda nepřihl.
12.02.2012 22:44 89.103.156.***

Admin2 - asi bych něco sepsat mohla, ale přesně nevím, jak na to. Jsem fakt analfabet co se těchto záležitostí týká. Buď můžu něco sepsat a poslat Ti mailem nebo mne musíš nějak znavigovat......

ja-hoda 12.02.2012 23:45

Jo ještě k tomu očkování a nemocem. Taky jsem to psala, ale možná je dobré, aby to bylo i v diskuzi..........Všude možně na všech "očkovacích" stránkách se dočteš, že je povinné očkování proti žluté zimnici, ale už to dávno není pravda. Očkování není povinné žádné. Doporučená je ta zimnice, žloutenka, břišní tyfus a meningitida. To je v podobných zemích všude stejné. +soukromé řešení užívání antimalarik. Na ně se názory různí a to i lékařské. Vpodstatě antimalarika zatěžují játra a ledviny. Nejčastěji to funguje tak, že lidi dlouhodobě žijící v malarické oblasti antimalarika nejedí.......vědí, že trochu riskují, ale dlouhodobé požívání asi fakt není dobré. Něco jiného je dovolená dvakrát do roka. tam se i lékaři shodují, že je dobré amtimalarika užít.......no a k tomu, jak jsme to řešili my - můj muž hodně cestuje a občas do divnejch zemí, tak ten má asi i očkování proti smrti, holka je očkovaná proti žloutence, tetanu, klíšťové encefalitidě, a rakovině děložního čípku(poslední dvě očkování asi nemají žádnou souvstažnost ke Gambii. Já tam vyjela prakticky ochořet kdečím, protože očkování nemám žádná. Antimalarika jsme jedli všichni, i když možná nákaza je daleko nejpavděpodobnější v období dešťů - někdy mezi červnem a srpnem. Největší neštěstí je asi lékař v rodině, co byl nejdál kdysi ve východním Německu. ;-) :-D Cpali jsme se Lariamem, čtrnáct dní před cestou, během pobytu a týden po pobytu.......jedná se ale o jednu tabletu týdně a určitě zase více doporučí lékař, který bude léčivo předepisovat.......tak snad jsem to dobře popsala......Nutno podotknout ještě, že nejenom žádný "faraon" se nekonal, ale ani běžný cestovatelský průjem....a cpali jsme se všude možně, kde se nám něco k jídlu líbilo......

jahoda nepřihl.
13.02.2012 00:05 89.103.156.***

No a aby se bylo čeho "chytit" tak ještě přepisuji stránky cestovky, se kterou jsme si užívali my www.gambia.co.uk
Aby byly zřejmé i ty ceny, nad kterými dodnes kroutím hlavou. Celé to pochopitelně může prodražit letenka s Easyjetem, páč tam je to hodně proměnlivé......2-6tis. korun. Nám se povedlo 2200,-Kč.......Jinak náš hotel byl Kombo beach, uveden v odkazu.........

january 13.02.2012 19:41

Jahoda, to je tedy luxusní cena! A libanonskou kuchyni taky můžu, mnam. A hlavně žádné protesty /mimo téma - koukám ted na zprávy na Řecko a vypadá to tam, jak v Arábii před rokem/ :-(

jahoda nepřihl.
13.02.2012 20:14 89.103.156.***

January - a koukla jsi na ten odkaz? On tady nefachčí, ale kdyžtak si to zkus ve stejném tvaru přepsat a kouknout. jo a jinak jsem se dneska zahleděla do nějaké cestovatelské brožury a tam jsou kromě všemožných informací uvedené i ty místní speciality. Tak kdyby Tě to zajímalo, můžu Ti je popsat, kdyby byl Tvůj odjezd aktuální. Podle mne se jednoznačně vyplatí nákup dovolené v Anglii a podle návaznosti letů, si dát třeba jeden den v Londýně k cestě jako nášup ;-)

january 16.02.2012 16:09

Jahoda, byla jsem ted pár dní trochu mimo, ale díky, mrknu se. Líbilo by se mi tam odjet někdy v dubnu, pokud situace dovolí ;-)

Zpět na všechny diskuze z tohoto státu